Toto je prehľad noviniek v softvéri Trimble Business Center verzie 2025.10.
Ak chcete zobraziť kontextovú nápovedu v TBC počas používania ktoréhokoľvek z tu uvedených príkazov, jednoducho stlačte kláves F1.
Všeobecné
- Systémové požiadavky pre verziu TBC 2025.10 – minimálne požadované systémové parametre na spustenie TBC boli aktualizované. (Pozrite si časť Systémové požiadavky v pomocníkovi).
- Vyššia dostupnosť údajov a príkazov – kliknite na ikonu zámku v hornej časti panela príkazov a použite vlastnosti a kontextové ponuky grafických prvkov, ktoré vám umožňujú vyberať objekty, kontrolovať a meniť ich vlastnosti a používať kontextovú ponuku. Opätovným kliknutím na zámok alebo kdekoľvek na paneli príkazov sa vrátite k príkazu.
- Zastaranie starších URL spotreby API – Staršie API volania boli aktualizované. Používatelia TBC v5.50 a starších verzií už nemôžu publikovať návrhy WorksManager. Ak chcete túto funkciu naďalej používať, aktualizujte na TBC v5.60 alebo novšiu verziu.
- Trimble SitePulse – z dôvodu bezpečnostných zraniteľností bola z TBC odstránená podpora pre SitePulse.
- Nový typ hranola – teraz môžete importovať súbor JobXML (.jxl) z Trimble Access (v6.32), ktorý používa mini hranol Trimble. vypočíta namerané body so správnou konštantou hranola.
Video s prehľadom nových funkcií:
Výmena a správa údajov
- Zlúčenie zoznamov domén pri exporte do XML geodatabázy – Pri exporte do XML, ak sú dva alebo viac atribútov definícií prvkov rovnaké, môžete ich voliteľne zlúčiť do jednej položky domény. Toto zjednodušuje schému XML. (Pozrite si časť Export súborov geodatabázy (.xml) v pomocníkovi).
- Okružné čiary, polylínie a polygóny medzi kancelárskym TBC a terénom (Trimble Access) – Exportér a importér .jxl boli vylepšené o geometrické prvky vrátane línií, polylínií a polygónov z pripojení GIS, ako sú Esri, Postgres alebo SQL Server. Geometrické a atribútové údaje je možné upravovať v teréne a vymieňať si ich medzi TBC a Trimble Access. (Pozrite si časti Export súborov Trimble JobXML (.jxl) a Import súborov JobXML (.jxl) v pomocníkovi).
- Zobrazenie a výmena súborov projektu – V paneli s nástrojmi Rýchly prístup TBC a v kontextovej ponuke Prieskumníka projektu je k dispozícii nový príkaz, ktorý vám umožňuje rýchlo a jednoducho otvoriť priečinok so súbormi, v ktorom sú uložené všetky súbory aktuálneho projektu vrátane dátových súborov, v Prieskumníkovi súborov systému Windows. Nový kontextový príkaz je k dispozícii aj v hornej časti okien Vlastnosti, Import, Export, Vytvoriť 3D PDF a Tlačiť sadu plánov. Príkaz otvorí priečinok s údajmi alebo výstupmi v okne Prieskumníka súborov. Potom môžete podľa potreby pridávať, kopírovať alebo odstraňovať súbory z priečinka. (Pozrite si časti Exportovať údaje, Importovať údaje, Prieskumník projektu a Vybrať z Prieskumníka projektu v pomocníkovi).
- Nové používateľské rozhranie pre Connected Workspace – Používateľské rozhranie pre Connected Workspace bolo kompletne prepracované, aby ste mohli jednoduchšie integrovať Trimble Access a Trimble Connect. (Pozrite si časť Zdieľanie projektov a údajov pomocou Connected Workspace v pomocníkovi).
- Export dizajnov WorksManager – Teraz môžete použiť exportér dizajnov WorksManager buď na lokálny export súboru WorksManager (.vcl), alebo na jeho priame nahranie do Trimble Connect jednoduchým spôsobom, ktorý obchádza viackrokový postup WorksManager od TBC. Tento exportér vám umožňuje vytvárať dizajny pre terénne aplikácie Trimble, ktoré zahŕňajú: SCS900, Siteworks, GCS900, Earthworks, PCS900, Roadworks, DPS900 a Groundworks, aj keď nemáte licenciu WorksManager. Výstupný súbor sa zhoduje s tým, čo vytvorí príkaz TBC WorksManager Design Manager Publish (s nastavením projektu Cleanup VCL file nastaveným na Yes), čo eliminuje všetky závislosti objektov okrem požadovaných potrebných na vytvorenie rôznych typov dizajnov, ktoré vyžadujú terénne aplikácie. (Pozrite si časť Export súborov návrhu WorksManager (.vcl) v pomocníkovi).
- Export jednoduchých VCL súborov pre stavebné aplikácie – Teraz môžete použiť exportér VCL pre stavby na export súborov VCL, z ktorých boli odstránené všetky možné závislosti objektov (ktoré zodpovedajú súborom VCL vytvoreným exportérom WorksManager Design, s výnimkou, že tieto súbory VCL pre stavebné pracovné postupy nie sú konvertované do formátov ako SVD a SVL pre staršie terénne systémy, ako napríklad GCS). Exportovaný „čistý“ súbor VCL potom môžu použiť aplikácie Trimble Siteworks a Earthworks po prístupe k nemu v Trimble Connect (súbor VCL môžete buď exportovať do lokálneho počítača, alebo ho nahrať priamo do Trimble Connect). (Pozrite si časť Export súborov VCL (.vcl) pre stavebné pracovné postupy v pomocníkovi).
Survey a COGO
- Integrácia bodov do geometrie – Príkaz Integrovať body do geometrie, ktorý automaticky prevádza súradnice vrcholov pre polygóny založené na čiarach a parcely COGO na body, bol vylepšený o indikátor priebehu a tlačidlo Zrušiť. To vám umožňuje podľa potreby sledovať dlhé časy spracovania (napríklad bol vybraný veľký počet čiar) a v prípade potreby zastaviť spracovanie, aby ste povolili iné funkcie. (Pozri časť Integrovať body do geometrie v pomocníkovi).
- Metadáta bodov pre GIS – Príkaz Mapovať metadáta do GIS, ktorý umožňuje mapovať a nahrávať (zapisovať) metadáta bodov do zdroja údajov GIS, bol vylepšený tak, aby z výberu filtroval typy líniových a polygónových prvkov, ktoré nie sú podporované a môžu spôsobovať chyby. (Pozri časť Nahrať (zapísať) metadáta pozorovania do zdroja údajov GIS v pomocníkovi).
- Úprava traverzu – Úpravy metódou najmenších štvorcov a Bowditch – Príkazy Upraviť traverz a Upraviť sieť teraz umožňujú vypočítať polygonový traverz s uzavretým článkom, ktorý má odhadovaný počiatočný azimut. Kontrolné body pozdĺž polygonového traverz sa používajú na automatickú korekciu neznámeho azimutu počas procesu úpravy.
- Výber objektov na povrchu – Na paneli Pridať/odstrániť prvky povrchu použite nový príkaz Vybrať, aby ste zistili, ktoré objekty sú súčasťou aktuálneho povrchu. To vám umožňuje rýchlo vybrať všetky prvky zvoleného povrchu bez toho, aby ste museli prejsť do Prieskumníka projektu, čím ušetríte čas. (Pozri časť Úprava povrchu pridaním a odstránením prvkov v pomocníkovi).
GIS
- Pri zápise údajov o prvkoch do pripojenia GIS pridajte ku každému prvku jedinečný identifikátor – Pri zápise údajov o prvkoch do pripojenia GIS je teraz každému prvku priradené jedinečné identifikačné číslo, ktoré je založené na nastavení projektu, ako je napríklad referenčné číslo projektu zadané v časti Nastavenia projektu > Všeobecné informácie, ak je k dispozícii konfigurácia. To vám umožňuje zistiť, z ktorého projektu každý prvok pochádza, takže môžete filtrovať údaje pomocou tohto jedinečného ID.
- Zapisovať iba zmenené a nové údaje do GIS – Pri použití príkazu Zapisovať prvky do GIS na nahrávanie (zápis) spracovaných údajov o prvkoch späť do zdroja údajov GIS si teraz môžete vybrať automatické nahrávanie iba nových alebo zmenených prvkov. Tým sa eliminuje potreba vyberať prvky jednotlivo. (Pozri časť Nahrávať (zápis) spracované prvky do zdroja údajov GIS v pomocníkovi).
- Nový report o načítaní prvkov z GIS – V príkaze Zapísať prvky do GIS môžete vygenerovať správu, ktorá poskytuje podrobnosti o nahraných prvkoch. Teraz môžete vygenerovať podobnú správu aj po spustení príkazu Načítať prvky z GIS. Správa poskytuje popisné upozornenia a chyby vyplývajúce zo sťahovania, zmien definícií prvkov v knižnici projektu, pridaných prvkov a pridaných atribútov v ľahko čitateľnom formáte. (Pozrite si časť Stiahnutie (čítanie) spracovaných prvkov do zdroja údajov GIS v pomocníkovi).
- Výber jedinečného identifikátora zo súboru – Pomocou ponuky Nastavenia projektu > Všeobecné informácie > Referenčné číslo môžete teraz prehliadať zoznam súborov a vybrať jedinečný identifikátor pre váš projekt zo súboru. Tým sa eliminujú chyby, ktoré sa môžu vyskytnúť pri manuálnom zadávaní jedinečného čísla. Toto môže byť obzvlášť užitočné napríklad pri výbere jedinečného referenčného čísla projektu, ktoré sa má priradiť ako ID k prvkom pri zápise údajov o prvkoch do pripojenia GIS. (Pozrite si časť Pridanie jedinečného identifikátora ku každému prvku pri zápise údajov do pripojenia GIS v týchto poznámkach k vydaniu a časť Spravovanie pripojenia GIS v pomocníkovi).
- Zadanie typu výšky pri importe GIS – Pri importe údajov GIS, v ktorých nie je zadaný vertikálny súradnicový systém, si teraz môžete vybrať import výšky ako ortometrickej alebo elipsoidnej. Tým sa zabezpečí, že údaje sa do projektu importujú na správnom mieste. (Pozrite si časť Import súborov Esri Shapefile (.shp) v pomocníkovi).
- Podčiarknutie sa automaticky pridáva k rezervovanému slovu pri vytváraní geodatabázy – Pri vytváraní súboru .gdb alebo XML geodatabázy sú určité slová rezervované a nemožno ich použiť ako názvy tried prvkov alebo názvy stĺpcov. Exportér geodatabázy teraz automaticky pridáva podčiarkovník (_) na koniec každého rezervovaného názvu prvku, názvu atribútu alebo názvu stĺpca v súbore geodatabázy. (Pozri Export súborov geodatabázy (.xml) v pomocníkovi).
- Export XML geodatabázy – Teraz môžete použiť novú možnosť exportu Vytvoriť prílohy na konfiguráciu samostatných tabuliek príloh pre atribúty súborov a fotografií pre každý prvok. Fotografie a súbory pripojené k atribútom TBC sa pridávajú do tabuliek príloh v geodatabáze. (Pozrite si časť Export súborov geodatabázy (.xml) v pomocníkovi).
- Zadajte typ línie v definícii prvku pre Trimble Access – bude oznámené, že teraz podporuje dva rôzne postupy pre spôsob vytvárania línií a ukladania kódov v Trimble Access. Pri vytváraní knižnice kódov prvkov v TBC alebo Správcovi definícií prvkov vám nové nastavenie Uložiť polylínie s kódmi na čiarach umožňuje vybrať si z týchto možností:
- Nie (predvolené) – Vytvoriť čiaru s kódom prvku s kódmi na bodoch.
- Áno – Uložiť polylínie s kódmi na čiarach.
- Túto možnosť môžete zmeniť v Správcovi definícií prvkov alebo v Prieskumníkovi projektov v časti TBC. (Pozrite si časť Vlastnosti súboru definícií prvkov (.fxl) v pomocníkovi).
CAD
- Vylepšené označovanie uhlových kót – Pri pridávaní označovania kót k uhlovým čiaram pomocou príkazu Vytvoriť uhlové kóty teraz môžete vybrať zobrazenie iba textu kóty bez šípok. Okrem toho vám nová možnosť orientácie textu umožňuje vybrať zarovnanie textových popisov kót kolmo na uhlovú čiaru. (Pozrite si časť Vytvorenie a úprava štýlov kót v pomocníkovi).
- Prispôsobenie šípok lineárnych a uhlových kót – Teraz môžete nastaviť smer každej šípky na koncoch lineárnych a uhlových kót. Pri exporte týchto údajov do súboru CAD (.dwg alebo .dxf) sa tieto smery šípok zahrnú. Pri opätovnom importe údajov (napr. do súboru CAD) sa smery šípok zachovajú. (Pozri Vlastnosti lineárnych kót v pomocníkovi).
- Zobrazenie ID bodov, kódov prvkov, výšok a ďalších údajov, a to aj po označení – TBC teraz zobrazuje atribúty automaticky označených bodov, ktoré sú vybrané v Správcovi filtrov zobrazenia, bez ohľadu na to, či má bod pripojený popis alebo nie. Tým sa zabezpečí, že všetky atribúty sa zobrazia podľa potreby.
- Zachytenie obrysov z nameraných bodov alebo mračna bodov – Nový príkaz Zachytiť obrys vám umožňuje rýchlo vytvárať plány (napríklad pôdorysy) z meraní jednoduchým výberom nameraných bodov alebo bodov v mračne bodov vo vašom projekte. Príkaz automaticky spojí tieto body, aby odvodil geometriu miestnosti a vytvoril steny a miestnosti. (Pozri časť Zachytiť obrysy z nameraných alebo naskenovaných bodov v pomocníkovi).
- Zapisovanie rozsahov do exportovaných súborov DXF/DWG – Pri exporte súborov DXF a DWG sa rozsahy modelu nastavia automaticky. To znamená, že keď otvoríte súbor DXF alebo DWF v CAD, automaticky sa zobrazí správna oblasť priblíženia.
- Nový typ popisu čiary v Správcovi štýlov popisov – Teraz môžete označiť názov čiary v rozbaľovacom zozname Typ čiary v Správcovi štýlov popisov. (Pozrite si časť Vytvoriť a upraviť štýly popisov v pomocníkovi).
- Duplikovať text – Teraz môžete použiť príkaz Duplikovať v kontextovej ponuke na kopírovanie/vloženie existujúceho textu a podľa potreby ho upraviť. (Pozri časť Vytvoriť a upraviť text v pomocníkovi).
- Symboly sa teraz exportujú ako bloky – Pri exporte symbolov vytvorených označením bodov alebo príkazom PointSymbol sa teraz exportujú ako bloky.
- Zmeny popisov zostávajú zachované aj po spracovaní kódov prvkov – Zmeny grafického rozloženia popisu vrátane polohy a atribútov teraz zostávajú zachované aj po spracovaní kódov prvkov. Zmena polohy, odstránenie alebo zmena atribútov popisov nastaví Uzamknutý prvok bodu alebo čiary na „áno“.
- Zjednodušený export údajov CAD hárkov – Pri exporte súborov DWG a DXF máte teraz možnosť rýchlo a jednoducho exportovať hárky a informácie o modeli pre celý projekt jednoduchým začiarknutím nového políčka v príkaze Export. Okrem toho, ak v Prieskumníkovi projektu vyberiete jeden alebo viac hárkov na export, zobrazí sa správa, ktorá vám umožní určiť, či sa majú exportovať aj údaje o modeli celého projektu. (Pozrite si časť Exportovať súbory CAD (.dxf/.dwg) v pomocníkovi).
- Priamy výber cieľového objektu – Teraz môžete rýchlo vybrať jednotlivé objekty pomocou príkazu Relayer Objects a zmeniť ich vrstvu. (Pozri časť Relayer Object v pomocníkovi).
Mračná bodov
- Veľkosť vyrovnávacej pamäte vykresľovania pre zobrazenie mračna bodov bola odstránená – Možnosť upraviť veľkosť vyrovnávacej pamäte vykresľovania mračna bodov bola odstránená. TBC teraz automaticky vypočíta optimálnu veľkosť vyrovnávacej pamäte pre každý systém. (Pozri Možnosti mračna bodov a Pochopenie údajov mračna bodov v pomocníkovi).
- Vylepšené trénovanie mračna bodov – Funkcia trénovania v príkaze Extrahovať klasifikované oblasti mračna bodov bola vylepšená. Teraz máte možnosť klasifikovať celé validačné súbory (pomalé, ale veľmi presné) alebo menšie sady mračna bodov (rýchle, ale menej presné). Klasifikácia menších sád mračna bodov počas validácie skracuje čas potrebný na trénovanie modelu. Čas validácie sa skráti až 6-násobne. Nové časovače trénovania a validácie zobrazujú uplynutý čas trénovania a nové tlačidlo Vymazať grafy Tensorboard umožňuje vymazať grafy bez vymazania modelov. (Pozri Trénovanie vlastných modelov klasifikácie mračna bodov v pomocníkovi).
- Vylepšenia klasifikácie mračna bodov – Model pre klasifikáciu mračna bodov zhromaždených pomocou pozemných senzorov bol vylepšený. Klasifikácia všetkých oblastí je presnejšia, vrátane významných vylepšení pre nadjazdy a dopravné značky vrátane konzolových značiek, mostov medzi značkami a značiek s viacerými stĺpikmi.
- Vylepšenie výkonu klasifikácie mračna bodov – Výkon klasifikácie mračna bodov sa zvýšil vďaka väčšiemu využitiu zdrojov CPU a GPU.
- Vylepšenia správy o medzinárodnom indexe drsnosti (IRI) – V správe teraz môžete:
- Nastaviť označenia pre jednotky IRI na m/km alebo mm/m – Pre výstup z programu Microsoft® Excel môžete určiť, či sa majú hodnoty zobrazovať/označovať v m/km alebo mm/m pre metrické projekty.
- Nastaviť prahové hodnoty IRI pre hodnoty v rozsahu varovaní aj zlyhaní – Zadajte rôzne prahové hodnoty pre hodnoty IRI, ktoré sú v rámci rozsahu chyby (čiary a text sú zobrazené žltou farbou) oproti hodnotám, ktoré sú neprijateľné (čiary a text sú zobrazené červenou farbou). Prahové hodnoty môžete nastaviť na ľubovoľnú hodnotu. (Pozri časť Spustenie správy o medzinárodnom indexe drsnosti v pomocníkovi).
- Vylepšenia klasifikácie mračna bodov – Mračná bodov teraz obsahujú vylepšenú klasifikáciu nadjazdov a vylepšenú klasifikáciu dopravných značiek. TBC teraz správne klasifikuje konzoly, mosty značiek a značky s dvoma stĺpikmi.
- Vylepšená detekcia a extrakcia značiek – Automatizovaná extrakcia značiek (Mračná bodov > Extrahovať bodový prvok > Typ extrakcie: Značka) bola vylepšená. Extrakcia značiek prebieha až o 50 % rýchlejšie. Okrem toho nový algoritmus extrakcie značiek vyžaduje oblasť mračna bodov Značky, čo zlepšuje kvalitu výstupu. Teraz je možné extrahovať značky s dvoma stĺpikmi a konzolové značky.
Fotogrametria
- Automatický výber pozemných kontrolných bodov (GCP) – Na meranie pozemných kontrolných bodov (GCP) pre absolútne vyrovnanie leteckých foto stanovísk si teraz môžete zvoliť automatickú detekciu a extrahovanie pozemných cieľov pre vyrovnanie namiesto ich manuálneho výberu v grafických zobrazeniach. Táto funkcia vyžaduje použitie signalizovaných šachovnicových cieľov. Táto nová funkcia môže ušetriť značný čas v závislosti od počtu meraných kontrolných bodov a zlepšiť presnosť merania pri vykonávaní vyrovnania. (Pozri časť Úprava leteckých foto stanovísk v pomocníkovi).
- Podpora pre spracovanie základných liniek dronom DJI M4E – TBC teraz podporuje spracovanie základných liniek dronom DJI M4E. (Pozri časť Pochopenie údajov leteckej fotogrametrie v pomocníkovi).
- Podpora pre 3D Tiles Mesh – Pre vaše fotogrametrické projekty môžete teraz generovať mesh vo formáte 3D dlaždíc pomocou príkazu Vytvoriť výstupy. (Pozri časť Vytvoriť výstupy leteckej fotogrametrie v pomocníkovi).
- Výškový posun pre lety RTK – Príkaz Nastaviť výškový posun v kontextovej ponuke bloku letu sa používa, keď blok letu obsahuje snímky s nízkou kvalitou informácií GNSS a na pozadí nebeží žiadne spracovanie UAS. Výsledky spracované pomocou RTK sú zvyčajne vysokej kvality a nevyžadujú korekciu, ale táto funkcia je teraz schopná opraviť konštantný, presný jednotlivý výškový posun v celej sade vysoko presných letových údajov RTK. (Pozri časť Úprava leteckých fotografických staníc v pomocníkovi).
Tunely
- Zobrazenie vytyčovacích plánov tunelov v pohľade zhora a 3D pohľade – Teraz si môžete vybrať zobrazenie všetkých alebo konkrétnych typov vytyčovacích plánov tunelov (napríklad výkopových vrtov) v pohľade zhora a 3D pohľade a zobraziť 3D súradnice polohy vytyčovania v pohľade tunela. Voliteľne si môžete prispôsobiť farby použité pre rôzne typy vytyčovaní. Toto vylepšenie umožňuje rýchlejšie a jednoduchšie overenie, či sú vytyčovacie plány správne definované. (Pozrite si časti Pridanie horizontálneho odsadenia do tunela, Pridanie vytyčovacích plánov do tunela a 3D pohľad v pomocníkovi).
Bane
- Správa o zhode návrhu ťažby – Nový príkaz Správa o zhode návrhu ťažby na vytvorenie správy o produkcii bane porovnáva skutočný povrch s návrhovým povrchom, a zainteresovaným stranám tak poskytne informácie o priebehu ťažby. Po spustení príkazu sa v dôsledku porovnania návrhu a skutočného povrchu na základe zadaných parametrov vytvorí farebný model povrchu. Správa obsahuje 2D prehľad modelu povrchu s prierezmi a tabuľku obsahujúcu vypočítanú plochu a objem. (Pozri časť Spustenie správy o zhode návrhu ťažby v pomocníkovi).
- Zmeny v predplatnom – Funkcie mobilného mapovania boli odstránené z predplatného verzie Bane, ktorej cena bola znížená.
Mobilné mapovanie
- Export výsledkov kontroly stavu vozovky ako vektorových súborov – Po extrakcii defektov vozovky pomocou príkazu Mobilné mapovanie > Kontrola stavu vozovky môžete teraz exportovať poruchy vozovky a ich geometrické atribúty, vzorkovacie jednotky a segmenty s priradením ako vektorové dáta. Tieto zmeny zjednodušia a zefektívnia kontroly vozovky. (Pozri časť Kontrola stavu vozovky v pomocníkovi).
- Integrácia kontroly stavu vozovky s Esri – Výstupy kontroly stavu vozovky môžete teraz zapisovať do služby Esri Feature Service alebo do súboru geodatabázy. Ak sa názvy tried prvkov a definície prvkov v databáze Esri alebo službe prvkov nezhodujú s názvami v TBC, môžete použiť súbor JSON (PCIFeatureAliases.json) na mapovanie pomenovacích konvencií z TBC do GIS. Tento súbor sa automaticky vygeneruje pri prvom exporte PCI do formátu súboru GIS. (Pozri časť Kontrola stavu vozovky v pomocníkovi).
- Prehľad výsledkov analýzy pomocou indexu stavu vozovky – Teraz môžete skontrolovať segmenty, ktoré sú pod vašou cieľovou hodnotou skóre PCI (index stavu vozovky), a pre každý z nich priradiť špecifický typ ošetrenia. Tieto segmenty potom môžete exportovať ako vektory s atribútmi (vrátane nájdených poškodení a skóre PCI) a poskytnúť ich terénnemu tímu, ktorý je zodpovedný za opravy na mieste, alebo importovať súbory do vášho softvéru GIS. (Pozri časť Kontrola stavu vozovky > Vykonanie kontroly kvality/kontroly kvality v pomocníkovi).
- Automatická klasifikácia typu čiary počas automatickej extrakcie čiar jazdných pruhov – Pri použití príkazu Extrahovať prvok čiary na automatickú extrakciu čiar jazdných pruhov z údajov mobilného mapovania (Automaticky: Mobilné mapovanie) môžete vybrať novú možnosť Nastavenia spresnenia > Spresniť a klasifikovať, aby sa automaticky klasifikoval atribút prvku typu čiary pre každý extrahovaný reťazec čiar (napríklad plná, dvojito plná, prerušovaná alebo dvojito prerušovaná) a zobrazil sa v paneli Vlastnosti čiary. Taktiež sa rozdelia extrahované čiary jazdných pruhov, keď sa zmenia typ (napríklad z prerušovanej na plnú alebo z plnej na dvojito plnú) a každý reťazec čiar sa podľa toho klasifikuje. (Pozri časť Extrahovať prvky značenia čiar jazdných pruhov z mračna bodov v pomocníkovi).
- Segmenty kontroly kvality z kontroly stavu vozovky – Ako súčasť príkazu Kontrola stavu vozovky môžete teraz vykonať kontrolu kvality na segmentoch PCI. Tento proces vám umožňuje overiť, ktoré segmenty boli skontrolované, priradiť typ úpravy a exportovať tie segmenty, ktoré potrebujú úpravu. (Pozri časť Kontrola stavu vozovky v pomocníkovi).
- Modelovanie utilít je teraz súčasťou predplatného Mobilného mapovania – Modelovanie utilít je teraz k dispozícii v predplatnom Mobilného mapovania bez dodatočných nákladov.
- Vylepšenie cestnej siete o kontrolu vozoviek – Príkaz Inšpekcia vozoviek má nový režim segmentácie cestnej siete. Okrem automatickej segmentácie môžu používatelia teraz analyzovať cesty na základe segmentácie zadanej používateľom alebo existujúcich cestných sietí (definovaných ako reťazec čiar so segmentmi s jedinečnými ID, ktoré sú k dispozícii ako atribúty). Výsledky analýzy sú priradené k segmentom z používateľom definovaného súboru v rámci cestnej siete.
- Zvyšovanie čísla bodu – Predvolené poradie ID bodov bolo aktualizované nasledovne:
- Ak ID bodu obsahuje číslo, pri vytváraní nasledujúceho bodu sa štandardne automaticky zvýši na ďalšie nepoužité číslo. Ak ID bodu obsahuje viacero čísel oddelených napríklad spojovníkmi alebo pomlčkami, zvýši sa číslo úplne vpravo.
- Ak ID bodu obsahuje iba písmená, štandardne sa k reťazcu písmen pri vytváraní nasledujúceho bodu automaticky pridá zvýšené číslo. Ak ID bodu obsahuje viacero reťazcov písmen oddelených napríklad spojovníkmi alebo pomlčkami, zvýši sa reťazec písmen úplne vpravo.
- Registrácia misie – Vylepšenie metódy globálneho nastavenia teraz umožňuje použiť rovnaký posun na všetky záznamy, a nie iba tie, ktoré boli upravené pomocou pozemných kontrolných bodov (GCP).
- Export pre TopoDot – Formát LAS 1.4 umožňuje ukladať informácie o súradnicovom systéme priamo do súboru .las pomocou konvencií Well-Known Text (WKT). Pri exporte skenov do TopoDot sa spolu so súbormi LAS, ktoré obsahujú informácie WKT, generujú samostatné súbory .TXT.
- POSPac MMS a CL – POSPac MMS a príkazový riadok od Applanixu boli aktualizované na verziu 9.4.
Súradnicové systémy
- Aktualizovaná databáza súradnicových systémov – Najnovšia databáza súradnicových systémov v111 obsahuje nasledujúce vylepšenia:
- Pridaná podpora pre REDGEOMIN (ťažobný priemysel v Čile)
- Pridaná podpora pre CR-SIRGAS v Kostarike
- Pridaná alfa verzia štátneho rovinného súradnicového systému z roku 2022 (SPCS2022)
- Pridaná nová časovo závislá transformácia pre dosiahnutie konzistentných výsledkov medzi RTX a sieťou virtuálnej referenčnej stanice Dubaj (DVRS)
- Zabezpečené, aby všetky realizácie ETRF2000 boli spojené s ISO.DATUM:178 (na opravu varovania, ktoré sa vyskytlo pri použití VRS v Holandsku)
- Pridaná presná transformácia mriežky údajov medzi ETRS89 a starším údajom používaným v Portugalsku
- Pridaná podpora pre MOMRA VRS, ktorý sa stále používa v Saudskej Arábii
- Pridané projekčné zóny s nízkym skreslením pre Oregon
- Vylepšená podpora pre starší údaj „Ain el Abd 1970“, ktorý sa stále používa v Saudskej Arábii
- Pridaný súbor geoidnej mriežky (GGF) modelujúci údaj o odvodňovacej sústave Christchurch (CDD)
- Pridaný nový model geoidu KNgeoid24 pre Kóreu
- Pridaný nový model rýchlosti pre Kanadu
- Vylepšené aliasovanie EPSG, Esri a FME v Spojenom kráľovstve, Illinois, Južnej Afrike, na Filipínach, v Dubaji, Číne, na Slovensku, v Českej republike, Izraeli a Kolumbii
- Aktualizovaná databáza súradnicových systémov – Najnovšia databáza súradnicových systémov v112 obsahuje nasledujúce vylepšenia:
- Pridaný najnovší model geoidu „GSI Geoid 2024“ pre Japonsko
- Aktualizovaný model posunutia pre japonský referenčný bod JGD2011 na verziu 2025
- Možnosti exportu vlastnej transformácie súradníc – Nástroj na export vlastných súradníc TBC bol vylepšený a teraz ponúka tri možnosti transformácie pri exporte súradníc:
- Netransformovať súradnice
- Transformovať súradnice do zadaného súradnicového systému
- Transformovať súradnice do lokálneho systému pomocou zadaného referenčného bodu
- Transformácia súradnicového systému pri importe CSV – Pri importe súborov CSV s údajmi o súradniciach môžete teraz voliteľne zadať súradnicový systém pre importované údaje, aby sa dali transformovať do súradnicového systému projektu (napríklad tak, aby zodpovedal vášmu súradnicovému systému GIS alebo v prípade starého súradnicového systému). (Pozrite si časť Importovať údaje v pomocníkovi).
- Integrácia Grid Factory v Správcovi súradnicových systémov – Správca súradnicových systémov Trimble bol aktualizovaný tak, aby vytváral chýbajúce súbory mriežky zo súborov ASCII vrátane odsadení na ľubovoľnom mieste, čo používateľom umožňuje importovať a upravovať ľubovoľný požadovaný súbor mriežky geoidu, referenčnej mriežky alebo súboru posuvnej mriežky. Okrem toho dokáže Správca súradnicových systémov Trimble zobraziť obsah súboru mriežky ako tepelnú mapu. Poskytuje výpočtový nástroj, ktorý môžete použiť na testovanie výsledných súborov mriežky, čím sa zabezpečí, že získate očakávané súradnice v porovnaní s referenčnými nástrojmi poskytnutými vašou národnou agentúrou. (Pozrite si časti Pridávanie modelov geoidov, Metóda transformácie: Referenčná mriežka a Pridávanie súradnicových systémov v pomocníkovi).
Nástroje tretích strán
- ANZ Toolbox – Nové príkazy v ANZ Toolbox zahŕňajú:
- Transformovať 3D objekty – Príkaz Transformovať 3D objekty vám umožňuje vybrať jeden alebo viacero 3D objektov a otáčať a/alebo posúvať ich okolo používateľom definovanej osi.
- Vytvoriť tetivy – Príkaz Vytvoriť tetivy vám umožňuje vybrať jeden alebo viacero reťazcov čiar a nastaviť vzdialenosť tetív, ktorá sa použije v 2D alebo 3D od začiatku čiary na vytvorenie jednotlivých segmentov čiary v tejto dĺžke.
- Správa o 3D objekte – Príkaz Správa o 3D objekte vám umožňuje vybrať jeden alebo viacero 3D škrupinových a IFC sieťových objektov a nahlásiť ich objemy, názvy a vybrané informácie o 12D atribútoch do tabuľky a potom do súboru CSV.
- Objem siete z hranice – Príkaz Objem siete z hranice vypočíta objemy medzi dvoma vybranými povrchmi a v rámci viacerých vybraných hraníc pomocou metódy objemu siete. Výpočty sú oveľa rýchlejšie ako štandardné výpočty medzi povrchmi, a to aj pri malom, definovanom intervale siete. Následne môžete exportovať aj správu o výsledkoch v programe Microsoft® Excel.
- Zjednodušiť čiary – Príkaz Zjednodušiť čiary vám umožňuje vybrať jednu alebo viacero čiar a odstrániť z nich nepotrebné segmenty, ako aj previesť horizontálne tetivové čiary na krivočiare čiary, ak je to možné. Toto je ideálne na konverziu segmentovaných stredových čiar vozovky do skutočnej oblúkovej geometrie, aby bolo možné vytvoriť čistý reťazec zarovnania.
- Upraviť profil – Príkaz Upraviť profil vám umožňuje vybrať jednu alebo viacero čiar a použiť vertikálne nastavenie profilu reťazca pomocou niekoľkých rôznych metód. Tento príkaz je obzvlášť užitočný na vytváranie nových reťazcov, ktoré umožňujú úpravu Hog v mostovkách.
Poznámky a vyriešené problémy
Úplný a aktuálny zoznam dôležitých poznámok a známych problémov súvisiacich s TBC nájdete v pomocníkovi TBC, ktorý je nainštalovaný spolu so softvérom Trimble Business Center.
- Podpora Trimble Clarity – Trimble Clarity v roku 2025 končí. Príkaz Publikovať v Clarity preto už v TBC nebude k dispozícii. Ako alternatíva k Trimble Clarity umožňuje služba Trimble Reality Capture Platform Service (TRCPS) efektívnejšiu spoluprácu a bezpečné zdieľanie rozsiahlych súborov údajov zachytených pomocou pozemného 3D laserového skenovania, mobilného mapovania a systémov UAV.
Zdroj: Trimble Geospatial
Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať:
+421 238 105 232
obchod@geotronics.sk