V mesiaci február som absolvoval dve predvedenia, kde úlohou bolo otestovať akú efektivitu prinesie vytyčovanie s GNSS prijímačmi s technológiou spracovania signálov ProPoint (Trimble R580, R780, R980, Catalyst) v kombinácii s využitím RTX korekcií zasielaných cez satelit.
ProPoint – algoritmus v GNSS prijímačoch Trimble, ktorý umožňuje reálne merať a vytyčovať v náročných GNSS podmienkach, akými sú aj lesy, pričom algoritmi vylúčia nežiadúce signály a odrazy a poskytnú spoľahlivé výsledky určenia polohy.
RTX korekcie – celosvetová služba, ktorá poskytuje korekcie pre dosiahnutie 2 cm presnosti kdekoľvek sa nachádzate a to buď cez internet alebo satelit. Vďaka satelitným korekciám tak môžete merať aj bez internetového pokrytia, čo je častý problém pri meraní v lesoch – bez internetu nie sú VRS korekcie a tým pádom nie je možné merať. Ako si viedlo RTX?
Aké sú skúsenosti s ProPoint technológiou v lesoch
Po vyše 3 rokoch prezentovania GNSS prijímačov s ProPoint technológiou (Trimble R12, R12i, R580, R780 a R980) spracovania signálov môžem vypichnúť pár postrehov a skúsenosti:
- technológia ProPoint reálne dokáže merať a vytyčovať v listnatých a zmiešaných lesoch s presnosťou 3 – 20 cm, ak máme stabilný a dostupný internet
- problémom sú ihličnaté lesy, ktoré sú husto zarastené a signál cez ne prejde ťažko, pričom tam nastávajú aj výrazné odrazy
- pri meraní nehrá veľkú úlohu výška výtyčky
- v podmienkach, kde fixácia trvá dlhšie odporúčame vypnúť IMU systém náklonu, držať výtyčku stabilne. Tu môže pomôcť aj vyššia poloha GNSS prijímača
- pri pri nestabilnom internetovom pripojení nám aj v lesoch výrazne pomáha technológia xFill, ktorá po výpadku internetu automaticky udržiava presnosť cez RTX korekcie aj v hustom lese – s prijímačom bez xFill by ste okamžite prestali merať – veľmi dôležitá technológia pri meraní v miestach so zlým internetovým pokrytím
- v miestach, kde internet nie je si môžete pomôcť zdieľaným internetom cez WiFi hotspot – dosah je až 150 m – mobil dáme na miesto s internetovým pokrytím – opäť veľký pomocník ktorý v kombinácii s xFill umožní meranie aj mimo internetového signálu
- xFill umožňuje meranie a vytyčovanie bez internetu s max. výpadkom internetu 5 min. Preto v lokalitách, kde sa internet vôbec nenachádza je nevyhnutné využiť zakúpené RTX korekcie – CenterPoint RTX alebo Trimble Catalyst
CenterPoint RTX korekcie
Kde nie je internet, tam sú korekcie Trimble RTX zasielané cez geostacionárny satelit.

Ako korekcie Trimble CenterPoint RTX zefektívnili meranie a vytyčovanie v lesoch
Už vieme, že GNSS prijímačmi s ProPoint technológiou je možné merať v náročných podmienkach. Potrebujeme sa však inicializovať prostredníctvom VRS siete. Na to je potrebný stabilný internet.
Akonáhle sa dostaneme do miesta s výpadkami internetu, tak technológia xFill nám pomáha merať aj po výpadku internetu. Max. však 5 minút bez internetu.
Ak by ste sa vedeli vždy pred meraním inicializovať pomocou internetu a chceli by ste po výpadku internetu merať viac ako 5 min., je možné si predplatiť službu xFill Premium, ktorá umožní neobmedzene udržiavať presnosť po výpadku internetu. Stále však musíte mať viditeľný geostacionárny satelit „RTX“, ktorý zasiela L-band korekcie a udržiava presnosť získanú z VRS siete.
Čo však v prípade ak sa ocitnem v lokalite kde vôbec nie je internet. Alebo som stratil inicializáciu pretože nemám ani internet a prerušilo sa mi na chvíľu spojenie s RTX satelitom kvôli udržiavaniu presnosti s xFill technológiou.
Riešením je predplatné RTX korekcií, ktoré sme výborne otestovali na dvoch predvedeniach v lesoch.
Práve tu sa ukázala sila a efektívnosť RTX korekcií v teréne, kde sme „zápasili“ s internetovým pokrytím.
Na meranie sme použili GNSS prijímač Trimble R980. Cieľom bolo v jednom prípade vytýčiť hranice pozemkov a v druhom prípade priepusty lesnej cesty.
Priepusty lesnej cesty boli relatívne rýchlo vytýčené, nakoľko sme vždy boli schopný urobiť prvotnú inicializáciu na VRS sieti SKPOS. Výhodou predplatného RTX korekcií je to, že aj po strate internetu máme neobmedzenú xFill technológiu, pričom presnosť sa spresňovala podľa podmienok vďaka RTX korekciám. Takže sme aj napriek dlho trvajúcim výpadkom internetu boli schopný vytýčiť jednotlivé priepusty do 10 cm a dokonca aj s IMU náklonom. RTX satelit bol v 80% viditeľný, čo je podmienka pre využitie RTX korekcií cez satelit. Satelit sa nachádza na južnej oblohe. Preto ak ho zakryl kopec nebol využiteľný. Tu sme však mali šťastie a mali sme internet takže sme všetko vytýčili.
Zaujímavejšie však bolo vytýčenie hraníc pozemku. Nakoľko sme vytyčovali priamo v lese, výhľad na oblohu bol výrazne zatienený ako na lesnej ceste. Pri vytyčovaní hraníc sme mali možno 10% veľmi slabého internetového spojenia. Aj vďaka tomu sme však boli schopný sa v 50% vytyčovania využiť inicializáciu na SKPOS a udržiavanie presnosti s xFill technológiou.
Zvyšných 50% vytyčovania sme využili inicializáciu a vytyčovanie len cez RTX korekcie. Tu však bolo zaujímavé, že sme boli vo svahu, ktorý nám zakrýval južnú časť oblohy, kde sa RTX satelit nachádza. Avšak tu sme si výrazne pomohli vyššou výtyčkou. Taktiež sme museli hľadať miesta, kde nám napr. satelit nezakryl strom. Výsledkom však bolo vytýčenie všetkých bodov, ktoré sme potrebovali. Hranice pozemku boli na línií vytyčované zhruba každých 100 m.
Výsledok: Vytýčenie trvalo zhruba 5 hodín. Boli sme síce obmedzený internetom a svahom zakrývajúcim južnú oblohu ale kombináciu ProPoint, xFill, Wi-Fi hotspot a RTX korekcií zaistili rýchle vytýčenie bez ohľadu na terén.
Štandardné meranie: Ak by sme nemali Trimble R980 s predplatným RTX, tak aj napriek tomu že zákazník má GNSS prijímač Trimble R12i s ProPoint technológiou a xFill, tak aj napriek tomu by toto vytýčenie realizoval asi 3 dni a to z nasledujúcich dôvodov:
– veľmi slabé internetové pokrytie – postačovalo by na vytýčenie zopár bodov v rámci pokrytia internetu. Limit je aj max. možnosť merať 5 min. s xFill technológiou po výpadku internetu.
– nutnosť použiť totálnu stanicu – nakoľko 90% merania bolo mimo internetu a možnosti využiť xFill, bolo by nutné zakladať si stanoviská a orientáciu a ťahať polygónový ťahah a rajóny vo v kopcovitom teréne. V lesoch sú však problémom stromy, kde musíte veľmi dobre zvážiť kde bude vaše stanovisko, aby ste vytýčili čo najviac bodov. Navyše sme išli aj úsekom, kde boli husto zasadené mladé stromy, cez ktorý nebol vôbec výhľad. A tu by sme neboli schopný využiť ani terestrické meranie.
Trimble RTX v oboch prípadoch prinieslo niekoľko násobne rýchlejšie vytýčenie požadovaných bodov v presnosti o ktorej by sa nám doteraz v lesoch mohlo len snívať.
Tu si môžete pozrieť fotky s lokalitami, kde sme vykonávali meranie. Vytýčené body na mapách nie sú, nakoľko sme ich neukladali. Sú tam však zamerané body. Nájdete medzi obrázkami aj tabuľku z merania, kde môžete vidieť reálne presnosti, ktoré sme pri meraní dosiahli.



Pri kúpe nových GNSS prijímačov získate RTX korekcie na rok zadarmo
Komu sú korekcie Trimble RTX určené
Neváhajte využiť bezplatné predvedenie a informujte sa o cenách jednotlivých GNSS zostáv.
Autor/predaj: Ing. Dominik Laufík, predaj geodetických zariadení Trimble
Viac informácií na obchod@geotronics.sk alebo kontaktujte predajcu +421 918 868 633